با وجود اسباب بازی هایی که توسط گوشی موبایل کنترل می شوند، روباتهای قابل تنظیم و اسباب بازی های هوشمند که قرار است همزمان با تفریح به آنها مهارت های زندگی را بیاموزند، روبات های اسباب بازی جدید ساخته شده با تکنولوژی بالا چیزهای زیادی برای ارائه دارند. حتی کتاب و خودکار، با اندکی  تکنولوژی می تواند به کودکان خواندن و نوشتن بیاموزد. اگر می خواهید  کودکان خود را با یک اسباب بازی خیلی پیشرفته سورپرایز کنید این مقاله را  حتما بخوانید.
1-    اسفرو 2.0 (Sphero 2.0) 


توپ روباتیک اسفرو 2.0 چیزی است که هر توپی اگر می توانست آرزو کند می  خواست به آن تبدیل شود. می توانید آن را به پیاده روی ببرید، شنا کردن آن و  برق زدنش را تماشا کنید، از آن به عنوان کنترل گر بازی استفاده کنید و  خیلی کارهای دیگر.
در کنار کارهای سرگرم کننده ای که می توانید با این توپ بکنید این اسباب  بازی که با گوشی هوشمند کنترل می شود وقتی که اپلیکیشن هایی که به شما  اجازه می دهند که بازی های واقعیت مخلوط و واقعیت افزوده (  AR) انجام دهید  جاندار می شود.
برای مثال وقتی که از طریق دوربین دستگاه خود هنگامی که اپلیکیشن Rolling  Dead مبتنی بر AR را اجرا می کند زمین آشپزخانه خود را تماشا می کنید،  زامبی هایی می بینید که از زیر میز آشپزخانه شما بالا می آیند و شما می  توانید با اسفرویی که توپ های آتشین پرتاب می کند آن ها را از بین ببرید.  در حقیقت، این روبات توپی روی زمین به طرف زامبی های نامرئی می چرخد. در  گلف واقعیت مخلوط بازیکن ها برای این که اسفرو را در یک سوراخ مجازی  بیاندازند باید گوشی خود را تاب می دهند.
فراتر از سرگرمی، این توپ قابل برنامه ریزی به کودکان 8 سال به بالا آموزش  می دهد که چگونه کد بزنند . آن ها می توانند برای انجام کارهای ساده آن را  برنامه ریزی کنند. 

2-    آنکی درایو (Anki Drive) 


آیا ماشین هوشمند معروف KITT در سریال راننده شب را بیاد می آورید؟ خب  ماشین های آنکی درایو شاید به بزرگی یک ماشین واقعی نباشد و همه آن زنگ ها و  سوت ها را نداشته باشد، اما می تواند خودش خودش را براند؛ همچنین کسانی که  بیشتر با آن ها بازی کنند را تشخیص می دهند .
آن ها را از جعبه خارج کنید و با یک گوشی هوشمند ( در حال حاظر فقط iOS) از  طریق بلوتوث جفت کنید و می توانید با آن ها مسابقه دهید. هوش مصنوعی ساخته  شده درون این ماشین ها آن ها را در مسیر مسابقه نگاه می دارد و به شما  اجازه می دهد که با کج کردن گوشی خود با آن ها مانور دهید. شما می توانید  با افراد دیگر یا هوش مصنوعی ( که باعث می شود که ماشین های دیگر به هم  برخورد کنند و غیره) و یا هردو بازی کنید. بازی در حالت مسابقه وقتی جالب  می شود که بازیکن ها از سلاح های مجازی پالس استفاده کنند یا تراکتور به  ماشین های دیگر برخورد کند.
در پایان مسابقه، به بازیکن ها بر اساس عملکرد آن ها جایزه داده می شود که  آن ها می توانند توسط آن سلاح های جدید بخرند و قابلیت های خود را افزایش  دهند. این قابلیت ها به صورت دائمی با ماشین می ماند و باعث می شود که  ماشین ها به مرور زمان قابلیت های باور نکردنی پیدا کنند. 

3-    لیتل بیتس (  littleBits) 


تا به حال شده است که آرزو کنید که بعضی چیزهای الکترونیکی به سادگی  چسباندن چند قطعه به یکدیگر باشد؟ لیتل بیتس این کار را کرده است. بلوک های  ساختنی لیتل بیتس اجزای مدار کد شده با رنگ می باشند که می توانید آن ها  را به هم متصل کنید، و برای این که با آن ها کارهای بسیار جالبی بکنید هیچ  نیازی نیست که از الکترونیک و برق چیزی بدانید.
همچنین می توانید آن ها را با اشیا معمولی ترکیب کنید و چیزهای عجیبی مانند  یک کلاه کارتنی بسازید که وقتی به آن ضربه می زنید بابانوئل را در حال  پرواز کردن به شما نشان دهد و یا یک پاپیون که وقتی حرف می زنید تکان  بخورد.

4-    یوبولی (Ubooly) 


یوبولی دیدی جدید از اسباب بازی های مخملی به شما می دهد. این اسباب بازی  یک عروسک پشمی است که به آیفون یا آیپد متصل می شود. اپلیکیشن یوبولی را  فعال کنید و وقتی که صفحه را تکان می دهید و آن را بیدار می کنید صورت  یوبولی نمایان می شود.
این عروسک وقتی که کسی با آن صحبت می کند گوش می دهد و سوال ها را جواب می  دهد و وقتی که به آن توجه نکنید می خوابد. از جذابیت های اصلی این اسباب  بازی این است که همیشه با جک ها، داستان ها، بازی ها و شعرهای جدید به روز  رسانی می شوند.
علاوه بر ناز و دوست داشتنی بودن ،این اسباب بازی هم به نفع بچه هاست هم  والدین. ولدین می توانند با خیال راحت استراحت کنند چرا که دستگاه  هوشمندشان در یک کیس پشمی جایش کاملا امن است، کودکان نیز دست از سر دیگر  وسایل هوشمند والدین برمیدارند. 

5-    لگو ماینداستورم (EV3 (Lego Mindstorms EV3


یادتان می آید که کنار یک سازه بزرگ لگویی می نشستید؟ حال تصور کنید که آن  لگوها را کنار هم قرار دهید تا روباتی بسازید که بتوانید پس از آن که ساختش  تمام شد آن را برنامه ریزی کنید.
لگو ماینداستورم EV3 این قابلیت را به شما می دهد که روبات های بسیار عالی  مانند روبات کبرا R3PTAR و عقربی مانند SPIK3R بسازید. می توانید ساخته های  خود را با کنترل از راه دور یا از طریق دستگاه هوشمند خود با بلوتوث کنترل  کنید. همچنین یک اپلیکیشن با انیمیشن وجود دارد که به شما کمک می کند  روبات های EV3 بسازید.
برنامه نویسی آنچه که ساخته اید بسیار ساده است. این روبات ها همچنین با یک  برنامه از پیش نوشته شده می آیند که قابلیت های پیشرفته تر خود را به  نمایش می گذارند. قابلیت هایی مانند پرتاب توپ های قرمز به هدف های مادون  قرمز و یا عبور از موانع.
6-    کتاب خوان جادویی اسپارکاپ (Sparkup ) 


اگر از خواندن داستان برای کودکان با صدای بلند لذت می برید، اما همیشه  امکان این کار برایتان وجود نداشته باشد، یک جایگزین با تکنولوژی بالا  برایتان وجود دارد. فقط کافی است که اسپارکاپ ریدر را به کتاب متصل کنید و  آن را یک بار برای میکروفون دستگاه بخوانید.
این دستگاه صدا را برای هر صفحه ضبط می کند که کودک می تواند بعدا آن را  پخش کند. فقط کافی است که این دستگاه کتاب خوان را به کتاب متصل کنند و به  صفحه مورد نظر بروند، و آن را بشنوند. 

7-    هلیکوپتر نانو فالکون (Nano-Falcon Helicopter) 


آنقدر کوچک است که می توانید از یک لیمو به عنوان محل فرود برای آن استفاده  کنید. نانو فالکون یکی از دوست داشتنی ترین هلیکوپترهای کنترلی موجود در  بازار است.
بر اساس کتاب رکورد های گینس نانو فالکون کوچک ترین هلیکوپتر کنترلی است،  که وزن آن به سختی به یازده گرم می رسد. شما می توانید با یک کنترل گر  مادون قرمز آن را به پرواز درآورید، بچرخانید و کارهای جالب انجام دهید. با  ارتفاع 5 متر و زمان پرواز 5 دقیقه، این اسباب بازی کوچک برای کودکان شش  سال به بالا توصیه می شود. 

8-    روبومی (RoboMe) 


روبومی یک آواتار روباتیک است. می توانید با قرار دادن آیفون یا آیپد خود  در بدنه روباتیک روبومی یک صورت به آن بدهید و با قابلیت های موجود در صورت  آن، مانند چشم ها، مو، اکسسوری ها و غیره آن، برای ساختن قیافه ها و حالت  های جدید بازی کنید.
علاوه بر دادن هر شخصیتی که دوست دارید به این اسباب بازی، می توانید هر  رفتاری را در آن برنامه ریزی کنید، برای مثال کاری کنید که وقتی کسی با آن  دست می دهد برقصد و یا وقتی که کلمه کلیدی را می شنود فرار کند. این اسباب  بازی فرمان های صوتی را می فهمد و به اندازه کافی هوشمندهست که در اتاق  حرکت کند و به اشیا دیگر حرکت نکند. اگر بخواهید نیز می توانید آن را از  راه دور کنترل کنید.
وقتی اوضاع جالب تر می شود که از قابلیت" حضور از راه دور تصویری" روبومی  استفاده کنید. اگر آن را با یک آیفون دیگر جفت کنید، به یک روبات جاسوس  تبدیل می شود و می توانید هر کاری را که روبومی می شنود یا انجام می دهد  ببینید و بشنوید.مثلا می توانید توسط آن بفهمید که بچه ها واقعا در حال  انجام تکالیفشان هستند یا خیر. 

9-    خودکار لیپ ریدر (LeapReader) 


خودکار لیپ ریدر به کودکان نوشتن را می آموزد. این خودکار یک اسپیکر دارد  که کلمه هایی که در کتاب تمرین وجود دارند را دنبال می کند و با نور و صدا  کودکان را تشویق می کنند.
کاغذ درون کتاب تمرین با جوهر تعبیه شده همخوانی دارد، به این معنی که کودک  فقط کافی است که با قلم روی کاغذ فشار وارد کند. این خودکار روی سطوح و  کاغذهای دیگر به جز کاغذ مخصوص نمی نویسد، به این معنی که نیازی نیست نگران  این باشید که کودکان با آن روی در و دیوار را نقاشی کنند.
برای دسترسی به قابلیت های نوشتن خودکار، کودک باید کلمات را روی کتاب های  تصویری مخصوص لمس کند تا نام آن ها را بلند بشنود. این کتاب برای کودکان  بین 4 تا 8 سال طراحی شده است. 

10-    کیت روبات خورشیدی آموزشی 


با کیت روبات خورشیدی آموزشی OWI 14 در 1 برای همیشه با باتری خداحافظی  کنید. این کیت به شما اجازه می دهد 14 موجود یا شی روباتیک متفاوت بسازید،  که همه با انرژی خوردشیدی کار می کنند که می تواند روی آب و زمین حرکت  کنند.
در سطوح ساده کودکان می توانند برای ساخت یک سوسک خزنده، یک سگ که دم خود ر  تکان می دهد، یک قایق و غیره از دست های خود استفاده کنند.در پروژه های  پیشرفته تر می توانید  یک خرچنگ متحرک، یک ربات خزنده و یا حتی یک تعقیب  کننده زامبی ساخت.
این اسباب بازی باعث می شود که کودکان در حالی که روبات می سازند با نیروهای خورشیدی تجدید پذیر نیز آشنا شوند.

تهیه و تنظیم: وبلاگ بازیشاد