وسایل اسباب بازی اشپزخانه یا اشپزی کودک بنا به دلایل مختلفی هیجان انگیز هستند که مهمترین این دلایل عبارتند از:

الف)آشپزخانه کودک، اسباب بازی مناسب برای رنج سنی مختلف

زمان مناسب برای خرید این اسباب بازی از 2 سالگی آغاز میشود. با یک  بررسی آماری دیده شده که کودکان حتی تا سنین نوجوانی این اسباب بازی را جز  بهترین اسباب بازی خود نام برده اند.

ممکن است در یک دوره هایی کودک به این اسباب بازی بی علاقه شود. اما این  موضوع به این معنی نیست که کودک دوباره از این بازی استفاده نخواهد کرد.  پس نکته مهم این است که به بهانه بی علاقگی کودک این اسباب بازی را از اتاق  کودک سریعا حذف نکنید.

نکته جالب این است که وقتی کودک بزرگ می شود نحوه استفاده از آشپزخانه  کودک نیز متفاوت و پیچیده تر میشود و حتی بازی های گروهی با این اسباب بازی  آغاز میگردد.

در نتیجه این اسباب بازی یک بازی ساده مناسب برای کودک 2 ساله بوده که  به یک بازی تخیلی و یا گروهی برای یک کودک بزرگتر تبدیل خواهد شد.

ب)آشپزخانه کودک، اسباب بازی مناسب برای اتاق کودک

در اینجا میخواهیم اشاره کنیم که آشپزخانه کودک فقط مختص مهدکودک ها و  یا خانه های بازی نیست. حتی اگر در خانه خودتان اتاق کوچکی برای بازی کودک  دارید، میتوانید از ابعاد مناسب و یا آشپزخانه های کوچکتر استفاده کنید.

اما در صورت داشتن فضای کافی توصیه میکنیم که از ابعاد استاندارد این  اسباب بازی استفاده کنید. چرا که جذابیت آشپزخانه کوچکتر کمتر بوده و در  سنین بالاتر کودک علاقه خود را به این بازی از دست خواهد داد.

میتوانید برای دیدن مدل های مختلف آشپزخانه کودک ما به بخش محصولات مراجعه کرده و مدل مناسب خود را انتخاب کنید.

ج)آشپزخانه کودک، بازی مناسب برای تقویت تخیل کودک

تخیل کودک وصف ناپذیر و بی نهایت است. این اسباب بازی به کودک این امکان  را میدهد که بازی تخیلی خود را آغاز کند. مثلا یک رستوران مخصوص خود  افتتاح کند. در مدرسه یا کافه کار کند، یک قلعه اختصاصی داشته باشد  و یا  هر مکان دنج و خلوتی را برای خود تصور کند. کودک شما چه بازی تخیلی با  استفاده از آشپزخانه خود میسازد؟

د) کابینت کودک، باعث افزایش دایره لغات در کودکان

همینجا میتوان اهمیت وجود این اسباب بازی را در مهد کودک و خانه بازی  درک کرد. شما میتوانید با شریک شدن در بازی کودک کلمات مهمی به او  بیاموزید. از جمله: کلماتی مناسب غذا خوردن و یا درباره شستن میوه ها و  سبزیجات تا کلمات مناسب درباره رستوران و غیره

برای کودکان رده سنی بالاتر میتوانید در یادگیری مهارتها و لغات پیچیده تری کمک کنید.

ه)آشپزخانه کودک، بازی مناسب برای افزایش مهارت های حرکتی

آشپزخانه کودک میتواند شامل وسایل جانبی مثل میوه های پلاستیکی و یا  چوبی، ابزار آشپزی و غیره باشد که باعث افزایش مهارت حرکتی کودک می شود. از  کودک خود بخواهید میوه ها را بشوید. در آشپزخانه را باز و بسته کند، غذا  درست کند و غیره.  با این کار هماهنگی بین مغز و بدن او افزایش میابد.

ن) کابینت کودک باعث افزایش قدرت حل مسئله در کودک

شاید تصور این موضوع کمی سخت باشد اما از کودک بخواهید که مثلا تمامی  ظرف ها را در یک کابینت جا دهد و ببیند کودک فضای مناسب را پیدا خواهد کرد و  یا اگر دچار مشکل شد چه راه حلی ارائه میدهد.

اگر بچه ها در سنین بالاتر هستند و به صورت گروهی بازی میکنند مطمئن باشید مشکلات کافی برای حل کردن خواهند داشت.

ی)  افزایش قدرت اجتماعی کودک

یک آشپزخانه کودک کافی است تا کودک به صورت گروهی و با دوستان خود به یک  بازی خیالی بپردازد. بازی با هم سن و سالان خود به تنهایی باعث افزایش  حرمت نفس کودک میشود. همچنین قرار گرفتن در نقشهای مختلف اجتماعی باعث  میشود کودک راحتر وارد جامعه شود.

از این دست مثال ها برای یافتن اهمیت وجود آشپزخانه کودک در هر خانه  بسیار زیاد است و میتوان به یادگیری اعداد،رنگها، طبقه بندی اشیا و غیره  نیز اشاره کرد.

امیدوارم این نوشته به شما کمک کند تا اهمیت وجود آشپزخانه کودک را درک کنید و بتوانید نوع مناسب آن را برای کودک خود تهیه کنید.