این اسکوترها در ابعاد و اندازه های متفاوت و با کاربری های مختلف طراحی و  ساخته شده اند، اما در یک نکته مشترک هستند؛ این وسایل نقلیه کوچک و جمع و  جور با باتری کار می کنند و بی صدا و بدون آلایندگی هستند. در نتیجه برای  جا به جایی در شهرهای بزرگ، مناطق صنعتی و استفاده شخصی، گزینه ای بسیار  مناسب محسوب می شوند. هم اکنون در بازار ایران انواع مختلفی از این وسایل  نقلیه به فروش می رسند که بسته به نیاز کاربران از یک میلیون تا چند میلیون تومان قیمت دارند. در ادامه، شما را با برخی بایدها و نبایدهای خرید  اسکوترهای برقی و چند نمونه از آنها آشنا خواهیم کرد.

اسکوتر کوچک


اسکوتر برقی بخرم یا نخرم؟

این  اسکوتر کوچک در رده «mini Segway» قرار می گیرد که با تغییر سطح تکیه گاه  پا و زاویه بدن هدایت می شود. این اسکوترها به کمک سیستم کنترل الکترونیکی،  حرکات کاربر را تحلیل کرده و حرکت می کند و برای استفاده از آنها فقط به  تمرین نیاز دارید.

این اسکوتر کوچک و جمع و جور تنها ده و نیم  کیلوگرم وزن دارد و می تواند تا 100 کیلوگرم وزن را تحمل کند. بدنه این  اسکوتر از جنس پلاستیک فشرده و پلی کربنات ساخته شده و در مدت زمانی کمتر  از دو ساعت کاملا شارژ می شود. این اسکوتر می تواند نهایتا تا ده کیلومتر  بر ساعت سرعت بگیرد و 15 تا 20 کیلومتر را طی کند.

ابعاد کوچک و  وزن کم این اسکوتر جا به جایی آن را بسیار راحت کرده است. سایز کوچک چرخ  های آن هم کار با این اسکوتر را برای بچه ها راحت تر می کند. این اسکوترها  همچنین دو چراغ LED نیز در بدنه خود دارند که ضمن فراهم کردن روشنایی محدود  جلوی کاربر، بیشتر برای جلب توجه دیگران و پیشگیری از برخورد استفاده می  شوند.

Smart Balance Whell
6.5 Inch Scooter

اسکوتر محکم

اسکوتر برقی بخرم یا نخرم؟

این  اسکوتر کوچک هم از نوع mini Segway است و به کمک دو موتور الکتریکی 350  واتی حداکثر تا ده کیلومتر بر ساعت، سرعت می گیرد. این اسکوتر 11 کیلوگرمی  را می توانید با یک و نیم تا دو ساعت شارژ، آماده استفاده کرده و با هر بار  شارژ کامل مسافتی تا 20 کیلومتر را طی کنید.

این اسکوتر، سازه  محکم تری دارد و برای افرادی با وزن تا 120 کیلوگرم مناسب است و می تواند  برای تفریح یا انجام رفت و آمدهای کوتاه استفاده شود. بدنه این اسکوتر نیز  با استفاده از پلاستیک فشرده و پلی کربنات ساخته شده و در برابر ضربات  وارده، مقاومت خوبی دارد و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

این  مدل نیز برای کمک به مسیریابی در محیط های کم نور چراغ های LED دارد. برای  شروع حرکت با این اسکوتر برقی، باید ابتدا روی آن بایستید، پس از ایستادن،  با فشار وارد کردن به وسیله پنجه یا پاشنه می توانید به عقب یا جلو حرکت  کنید. میزان سرعتی که این اسکوتر خواهدداشت نسبت مستقیم به فشاری دارد که  شما با پاهایتان به آن وارد می کنید.

Smart Balance Wheel
8 Inch Scooter

اسکوتر سبک

اسکوتر برقی بخرم یا نخرم؟

این  محصول زیبا کاری از شرکت معروف شیائومی چین است و از نظر ابعاد در رده بین  Segwayهای کوچک و بزرگ قرار می گیرد. این اسکوتر حداکثر وزن 85 کیلوگرم را  تحمل می کند و می تواند به حداکثر سرعت 16 کیلومتر بر ساعت برسد. این  اسکوتر هوشمند با استفاده از اپلیکیشن اختصاصی به گوشی هوشمند شما متصل می  شود. همچنین به صورت خودکار تعادل خود را حفظ می کند و قادر است با هر بار  شارژ کامل باتری، مسافتی معادل 22 کیلومتر را طی کند.

علاوه بر  این، موتورهای پرقدرت 2100 وات این وسیله آن را قادر می کند تا در جاده  هایی با شیب 15 درجه نیز توانایی حرکت داشته باشد. البته باتری این اسکونتر  نیز به همین نسبت بزرگ تر است و برای هر بار شارژ کامل باتری باید چیزی  حدود چهار ساعت صبر کنید. البته شیائومی ویژگی های جالب دیگری هم درنظر  گرفته؛ از جمله اینکه این وسیله برای تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده است.  بنابراین می توانید هنگام بارندگی نیز از آن استفاده کنید. همچنین به دلیل  استفاده از مواد آلیاژی و سبک، وزن نهایی این محصول تنها 12 کیلوگرم است  که باعث می شود بتوانید به راحتی آن را جا به جا کنید.

اسکوتر تک پا

اسکوتر برقی بخرم یا نخرم؟

این  اسکوتر از طراحی سنتی استفاده می کند و درواقع یک اسکوتر تک پاست که یک  موتور الکتریکی به آن افزوده شده است. این وسیله که می تواند حداکثر 100  کیلوگرم وزن را تحمل کند، با 25 کیلوگرم وزن به نسبت بقیه مدل ها، سنگین  محسوب می شود.

اما باید بدانید که این وسیله در کنار موتور الکتریکی  زنجیردار، لاستیک های بادی ده اینچی پهن و رکاب پهن خود مجهز به ترمز چرخ  های عقب و یک دست گاز مانند موتورهای معمولی نیز هست که به کمک آن می  توانید نیروی خروجی موتور را تعیین کنید. این اسکوتر باتری قدرتمندی دارد  که با هر بار شارژ می تواند تا 24 کیلومتر مسافت را طی کند و به سرعت نهایی  حداکثر 25 کیلومتر بر ساعت برسد.

این اسکوتر بدون آلودگی و دوستدار  محیط زیست، کاملا آرام و بی صدا و فاقد آلودگی صوتی است و عملکرد با برق و  باتری قابل شارژ، انتقال نیرو توسط زنجیر از موتور به چرخ از ویژگی های  دیگر این اسکوتر است.

در خرید یک اسکوتر برقی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای  خرید هر وسیله ای، نخست باید بدانید چطور کار می کند، به چه کار می آید و  هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. اولین نکته، انتخاب نوع  اسکوتر مورد نظر شماست. هرچند اساس کار همه انواع آن یکی است اما مدل های  مختلف این وسیله ویژگی های خاص خود را دارند.

انواع اسکوترها

این  روزها محبوب ترین اسکوترها از نوع «Segway» هستند که با استفاده از فناوری  کامپیوتری در کنار ژیروسکوپ تعادل خود را حفظ می کنند و می توان با بدن  آنها را کنترل کرد. از دیگر مدل های اسکوترهای برقی مدل تک پاست که می  توانند بدون باتری نیز حرکت کنند و طراحی آنها با اسکوترهای پایی قدیمی  تفاوت ظاهری چندانی ندارد. در نهایت باید به اسکوترهای برقی ای اشاره کنیم  که در ابعاد و با بدنه مشابه موتورسیکلت ساخته می شوند و می توانند برای  افراد و ارگان ها بسیار مفید و کاربردی باشند.

اسکوتر برقی بخرم یا نخرم؟

تمام  اسکوترهای برقی توان خود را از موتورهای الکتریکی DC تامین کرده و انرژی  خود را زا یک باتری می گیرند. بسته به ظرفیت باتری اسکوتر، مدت زمان شارژ  کامل و نیز مقدار مسافتی که با هر بار شارژ می توان طی کرد، تفاوت دارد.  بنابراین ظرفیت باتری، مقدار مسافتی که با یک شارژ می توان کرد و سرعت شارژ  باتری، موارد مهم هنگام خرید این دسته از محصولات هستند.

کاربری اسکوترها

مورد  بعدی کاربری مورد نظر شماست؛ آیا قرار است این وسیله برای تفریح بچه ها  باشد؟ آیا می خواهید از این اسکوترها برای رفت و آمد روزانه به محل کار یا  اطراف منزل استفاده کنید؟ یا شاید هم به اسکوترسواری به عنوان یک ورزش  علاقه مند شده اید و می خواهید با مدل های حرفه ای تر کار کنید.

سرعت  نهایی و وزن قابل تحمل برای هر مدل اسکوتر تفاوت دارد و باید با توجه به  سن و سال و وضعیت فیزیکی کسی که قرار است از این وسیله استفاده کند؛ اسکوتر  مناسب را انتخاب کنید. برای مثال اسکوترهای Segway کوچک جدید، که دسته  عمودی برای کمک به هدایت وسیله را ندارند و تنها با استفادهاز دو چرخ خود  تعادل را حفظ می کنند، در سه سایز چرخ شش و نیم، هشت و ده اینچی عرضه می  شوند، هرچند این سایز چرخ بر وزن نهایی قابل تحمل دستگاه تاثیری ندارد و  تنها موتورهای پرقدرت تر و سرعت نهایی بیشتری دارند.

اسکوترهای  بزرگ تر قیمت های بیشتری دارند، اما برای کاربردهای غیرتفریحی مناسب تر  هستند. برای مثال اسکوترهای Segway بزرگ که جایی برای ایستادن کاربر و یک  دسته بلند برای کمک به حفظ تعادل دارند، می توانند وزن های سنگین تری را با  سرعت بالاتر و با مداومت بیشتر جا به جا کنند و برای کاربردهایی مانند گشت  زنی در محوطه شرکت های صنعتی یا مراکز خرید ایده آل هستند.

مدل های  دیگری از اسکوترها هم هستند که در میان این دو رده بندی قرار می گیرند و  به نوعی مزایای مدل های کوچک و راحتی و قدرت مدل های بزرگ را در هم می  آمیزند. در نهایت باید به انواع موتورهای برقی اشاره کنیم که ساختار و  ابعادی مشابه با موتورسیکلت دارند و سرعت نهایی و مسافت طی شده با هر بار  شارژ آنها بسیار بیشتر از مدل های کوچک است، اما قیمت بسیار بالاتری دارند و می توانند جایگزین وسایل نقلیه شهری شوند.

در نهایت باید گفت که برای انتخاب یک اسکوتر مناسب، علاقه بر قیمت و کیفیت باید به کاربری مورد  نظر خود توجه داشته باشید، تا تجربه خوبی از این گجت های دوست داشتنی و  کاربردی داشته باشید.

تهیه و تنظیم: وبلاگ بازیشاد

جهت خرید بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت اسکوتر برقی کلیک کنید