زمانی که در مورد هاوربرد ها «hoverboard» صحبت  می‌کنیم ناگهان فکر ما به سمت یک شی پرنده کشیده شود که به نوعی معلق است.  اما در حقیقت این گونه دستگاه‌ها فعلا در آزمایشگاه‌ها به سر می‌برند و در  دنیای واقعی نمی توان مورد خوبی از آنها پیدا کرد. بنابراین هاوربرد چیست که در این چند سال اخیر همه جا نام آنها شنیده می شود؟ خوب شاید بتوان  آنها را یک اسکوتر برقی دانست، دارای دو چرخ که می توانند شما را در سطح  زمین جایه‌جا کنند، اما باید فکر پرواز با آن‌ها را از سرتان بیرون کنید  چرا که همانطور که گفته شد این دستگاه ها فقط اسم هاوربرد را یدک می‌کشند!

شاید  شما نیز علاقه داشته باشید یک هاوردبورد برای خود تهیه کنید که این روز ها  قیمت‌شان به زیر 300 دلار هم رسیده است. بنابراین افراد بسیاری می‌توانند  به‌جای خرید یک دوچرخه و یا یک اسکیت از این نوع دستگاه‌ها خرید کنند و  وظیفه حمل و نقل را از عضلات خود بر دوش موتورهایی الکتریکی بسپارند! البته  هاوربرد ها را نمی‌توان با دوچرخه یا حتی اسکوتر های معمولی مقایسه کرد!

 با این حال شنیده شده بعضی از این دستگاه ها برای صاحبانشان با انفجارشان  خطر ایجاد می‌کنند! بنابراین مامورین در بعضی از شهرهای دنیا افرادی که  اینگونه دستگاه ها را دارند متوقف کرده و به آنها اجازه نمی‌دهند با  هاوربرد خود از جاده‌ها و محل عبور عابرین پیاده عبور کنند! حتی فروشگاه  بزرگ آمازون فروش بعضی از هاوربورد ها را متوقف کرده است.

اگر قصد خرید هاوربرد را دارید و در انتخاب آن به نوعی سردرگرم شده‌اید در این مطلب هرچه که  نیاز باشد در مورد یک هاوربرد بدانید آمده است. بنابراین در ادامه با بازیشاد همراه باشید.

ttbcnhfolwqmi6gfxgaj

هاوربرد چیست؟

همانطور  که گفته شد دستگاه‌هایی که در حال حاضر به فروش می‌رسند یک اسکوتر به شمار  می‌روند و فقط برای جلب نظر مشتریان این نام بر روی آنها گذاشته شده است و  شاید بتوان نام درست این‌گونه دستگاه‌ها را “اسکوتر خود ران” نهاد. این  دستگاه‌ها با خود دو چرخ دارند که در بیشتر مدل‌ها، خبری از فرمان و دسته  نگه‌دارنده نیست، بنابراین برای تغییر جهت کافی است خودتان را به سمتی که‌  می خواهید بکشید. برای مثال کشیدن بدن به سمت عقب باعث توقف دستگاه می‌شود و  یا تغییر زاویه به سمت راست مسیر شما را به سمت راست تغییر خواهد داد! در  حالت کلی پاها، و بدن کاربر نقش فرمان را در هاوربرد بازی خواهد کرد.

معمولا  هاوربرد ها دارای دو قسمت حساس هستند که درست در زیر پاهای کاربر قرار  می‌گیرد و نقش آن اجازه دادن به کاربر برای کنترل سرعت و مسیر است. تخته‌ی  اصلی زمانی که شما پاهای خود را به صورت کامل روی آن قرار می‌دهید شروع به  حرکت می‌کند و کافی است برای پیاده شدن پاهای خود را جدا کنید تا به صورت  کامل بایستد. به طور حتم به دلیل اینکه هیچگونه دسته‌ای برای حفظ تعادل  وجود ندارد، در اوایل کار، حفظ تعادل برای شما سخت خواهد بود،  چرا که در  کار با این دستگاه باید به خودتان متکی باشید. در این حالت و تا زمانی که  شما بتوانید تعادل خودتان را حفظ کنید، همه چیز خوب پیش خواهد رفت اما اگر  تعادل‌تان را از دست دهید یا پاهای‌تان کمی بلرزد کارتان تمام است، از تخته  سقوط خواهید کرد! سوار شدن بر هاوربرد را شاید بتوان با سوار و پیاده شدن  روی پله های مکانیزه پر سرعت مقایسه کرد البته شاید خنده دار به نظر برسد  اما در حقیقت حفظ تعادل در هر دو مهم است.

البته بعضی از هاوربرد ها  نیز دارای دست نگه دارنده هستند، اما با این حال آنها نیز به اندازه مدل  های معمولی خطرناک بوده و اگر از آنها سقوط کنید قطعا دست و یا پای خود را  شکسته خواهید دید.


چه چیزی قدرت هاوربرد ها را تامین می کند؟

در سال 2015 گزارشی منتشر شد که مشکل انفجار هاوربرد ها از باتری های آنهاست. این دستگاه ها انرژی خود را از باتری های لیتیوم یون تامین می کنند که گرمای بیش از حد باعث انفجارشان خواهد شد! در این گزارش  آمده بود که در هاوربوردهایی که قیمت کمی دارند از باتری های معیوب استفاده  شده و از آنها می توان به تعداد و با برندهایی مختلف در فروشگاه eBay و Alibaba پیدا کرد که بیشتر آنها از چین می‌باشند! کارشناسان از کاربران خواسته‌اند  هاوربردهای خود را هر هنگام شب شارژ نکنند و در زمان شارژ نیز آن‌ها را از  خانه‌ی خود دور نگاه دارند تا خطر آتش سوزی به حداقل برسد، چرا که انفجار باتری هاوردبورد ها می‌تواند یک اتاق را نابود کند!

مشکل  دیگر این است که به تعداد زیاد می توان نسخه‌ی تقلبی هاوربوردهای معتبر را  بدون اینکه حتی قابل تشخیص باشند، در بازار پیدا کرد. بنابراین تا جای  ممکن هاوربرد ها را از مراکز معتبر و تولیدکنندگان اصلی تهیه کنند و اگر قیمت هاوربردی پایین بود، شک نکنید با یک مدل تقلبی سرکار دارید!


مشکل  دیگر خطر سقوط است. جدا از وسیله نقلیه و نوع آن، چه دوچرخه، اسکیت و یا  هاوربرد، در صورت سقوط خطر آسیب رسیدن به کاربر وجود دارد. هاوربرد ها  معمولا به سرعتی نهایت 10 کیلومتر می‌رسند و برای سوار شدن بر آنها عقل حکم  می‌کند خود را به وسیله‎‌های ایمنی از جمله کلاه ایمنی، زانو بند و آرنج  بند مجهز کنید تا در صورت سقوط از خطر شکستگی و سایر آسیب‌های فیزیکی در  امان باشید!

همچنین خطر تصادف نیز وجود دارد. بنابراین هیچ‌گاه با  هاوربرد خود از خیابان و جاده‌های که دارای ترافیک می‌باشند، عبور نکنید  چرا که در این سال ها بارها شاهد تصادف هاوربرد سواران بوده‌ایم!

از  مشکلات و خطرات که بگذریم نوبت به خود دستگاه می‌رسد، موضوعی که باید به آن  دقت کنید میزان وزنی است که یک هاوربرد توانایی حمل آن را دارد.  هاوربوردها یک حداقل و حداکثر وزن دارند که در هنگام خرید باید به آن توجه  کنید. مورد حداقل برای حفاظت از کودکان اعمال می‌شود تا هر کودکی نتواند  سوار بر یک هاوربورد در خیابان ها دیده شود! همچنین معمولا هاوربورد ها از  شیب بیش از 30 درجه نمی‌توانند عبور کنند. بنابراین در هنگام خرید باید این  موضوع را نیز در نظر بگیرید و  فکر عبور از  جاده‌هایی که شیب تند دارند  را از سرتان بیرون کنید.

مورد دیگر اینکه هاوربردها برای افراد  کهنسال، خانم‌های بادار و کودکان مناسب نیستند و اگر زمانی فکر می‌کردید با  این‌گونه دستگاه‌ها می توان به این دسته از افراد برای حمل و نقل کمک کرد،  خوب به طور حتم تا اینجا خودتان متوجه شده اید اشتباه می‌کرده‌اید.

از  نظر قیمت و برند تولیدکنند‌ه‌ی هاوربورد، در حال حاضر تعداد بسیار زیادی  کمپانی کوچک و بزرگ اقدام به تولید هاوربرد کرده‌اند که قیمت دستگاه‌های  تولیدی‌شان از 200 تا 1800 دلار می رسد. ابتدا بگوییم  برای انتخاب و خرید  هاوربرد مدل‌هایی که قیمت پایین دارند را فراموش کنید چرا که دستگاهی که  کیفیت مناسب داشته باشد قیمت 200 یا 300 دلار نخواهد داشت و آنهایی هم  کیفتشان مناسب است براساس سرعت و تحمل وزن و جنس بدنه و حتی طول عمر باتری  قیمت‌شان متغیر است. در حال حاضر از کمپانی هایی که هاوربورد آنها در بازار  یافت می شود می توان بهsmart balance wheel، Phunkeeduck Monorover ،IO Hawk ،Powerboard by Hoverboard ،Swagway و … اشاره کرد.

تهیه و تنظیم: وبلاگ بازیشاد