هر آنچه باید در مورد اسکوتر برقی بدانیم.

امروز قصد داریم راجع به اسکوتر برقی که در سرتاسر جهان توجه افراد بخصوص  جوانان را به خود جلب کرده، صحبت کنیم. از آنجایی که با زیاد شدن بیش از حد  وسایل نقلیه و ترافیک سنگین در سطح شهرها افراد زیادی خواهان روشی بهتر  برای رفت و آمد روزانه  خود در مسافت های نه چندان طولانی هستند. بنابراین  بسیاری از تولیدکنندگان و  متخصصان در صدد یافتن راه مناسبی برای به حد  اکثر رساندن این مشکل بودند  که "اسکوتر برقی" یکی از این دستگاها است.

یکی از وسایل جدیدی که به تازگی وارد دنیای  مدرن ما شده است اسکوتر برقی می باشد . خیلی ها دوست دارند که بدانند یک  اسکوتر برقی چیست ؟ و چگونه کار می کند . پس اگر براش ما هم پاسخ این سئوال  جذاب است و دوست دارید که بدانید یک اسکوتر برقی چگونه کار می کند تا پایان این مقاله با ما باشید .

در مقایسه دنیای مدرن امروز با دنیای  پیشین یکی از تفاوت های فاحش میان آن دو ، نزدیک تر شدن مردم با وجود مسافت  های طولانی میان آنها می باشد . شاید در این جمله قدری تناقض به چشم آید  اما این یک حقیقت محض است . با رواج یافتن اینترنت در اقصی نقاط دنیا و  پیشرفت تکنولوژی و اختراع ابزارهایی چون تلفن های همراه هوشمند ، تبلت ها ،  لب تاپ و کامپوترها با وجود اینکه میان مردم دنیا مسافت زیادی وجود خواهد  داشت اما به کمک ابزار های یاد شده امکان برقراری ارتباط بسیار راحت تر  گشته است . دهکده جهانی که امروزه نیز در بسیاری از محافل نقل مجلس ها گشته  است موید موضوع مطرح شده در بالا می باشد .

اسکوتر برقی در سال 2014 به بازار چین راه پیدا کرد و بدنبال استقبال زیادی که از این دستگاه شد به بازار آمریکا نیز راه یافت و امروز در بسیاری از کشورها این دستگاه هم به عنوان تفریح و  هم برای عبور و مرور و خرید های روزانه سبک در مسافت های کوتاه مورد  استفاده قرار می گیرد.

این وسیله پدال، گاز و ترمز  ندارد، دارای دو سنسور (سنسور جایرسکوپ بوده) که این سنسور جهت حرکت پا و  فشار پا را تشخیص داده، پردازش کرده و تعادل روی 2 چرخ را برقرار می کند و  تنها با حرکت و فشار پا کار می کند.
سرعت دستگاه رابطه مستقیمی با فشار وارد شده از سوی پا دارد هرچه فشار بیشتر، سرعت دستگاه بیشتر خواهد بود و بالعکس.
کیفیت اجزای سازنده اسکوتر برقی  بسیار مهم است چرا که اگر از قطعاتی بی کیفیت برای ساخت آن استفاده شده  باشد محصول نهایی عمر مفید زیادی نخواهد داشت .

اسکوتر چگونه کار می کند؟

یک سوال در مورد اسکوترها که به طور مرتب از جانب خریداران پرسیده می شود این است که: یک اسکوتر چگونه کار می کند؟
باید چنین گفت: سوار توانایی  ایستادن به صورت عمودی را دارد و با حرکت های تکراری رو به جلو ( حرکت بدن  به جلو به مقدار کم) می تواند اسکوتر را به حرکت دربیاورد

یک اسکوتر برقی شامل:

• ژیروسکوپ : شیب را برای حفظ تعادل تنظیم می کند و برای تعیین زمین یا برای درک تعادل دستگاه استفاده می شود.

• میکروپروسسورها : این پردازنده های کوچک توان خروجی را به چرخ ها تنظیم می کنند.

• باتری : قدرت الکتریکی (مقدار  شارژ) را برای به حرکت کردن وسیله در مدت زمان مشخص نگه می دارد. این  معمولا باتری لیتیوم با توان بالا است.

• موتور : قدرت را برای چرخ ها فراهم می کند تا فرد را متعادل و پایدار بر روی اسکوتر نگه دارد.

سایر اجزاء شامل سنسورهای مادون  قرمز، سنسورهای سرعت، پورت شارژ، سوئیچ قدرت، چراغ های راهنما، پد های فشار  و پوسته های پلاستیکی است.
این اجزاء با هم کار می کنند تا  خروجی، قدرت صحیح را تامین کرده و شیب را مدیریت کند تا سوار به سمت درست  حرکت کند و بتواند با سرعتی کنترل شده براند.
سوار روی پلت فرم بین چرخ ها  ایستاده و سرعت و جهت را با استفاده از وزن پاهای خود تنظیم می کند.  بیشترین سرعت بین ۱۰ تا ۱۶ کیلومتر در ساعت و بعضی مدل ها تا ۲۰ کیلومتر در  ساعت، می رسد.
چرخ های اسکوتر خود موتورهای الکتریکی را کنترل می کنند. آنها همچنین دارای یک سنسور سرعت هستند.
این سرعت چرخش متناوب را ایجاد می  کند و اجازه می دهد تا آن را به ژیروسکوپ و همچنین قسمت های کنترل سرعت  ارسال کند، بنابراین در قسمت داخلی بدنه اصلی، فقط در کنار چرخ های محل  قرار گیری آن ها است.

برای استفاده از این وسیله رمز موفقیت تنها حفظ تعادل است ، کاربر باید بتواند در وهله نخست بر روی اسکوتر سوار گردد .

برای این مرحله اصولا توصیه  میگردد که کاربران با کمک گرفتن از دیوار و یا هر جسم سخت و محکمی بر روی  اسکوتر برقی سوار شوند سپس کاربر می بایست تعادل خود را حفظ نماید تا مبادا  اسکوتر از زیر پایش در رفته و به زمین بخورد.

با فرض سوار شدن کاربر بر روی  اسکوتر برقی و حفظ تعادل اکنون وقت حرکت است . در زیر پای کاربر سنسور هایی  قرار گرفته است که نسبت به حرکت پاها حساس بوده و در صورت وارد آوردن فشار  به سمت جلو ، عقب و یا طرفین ، اسکوتر مطابق با آن به حرکت در می آید.

 نکته ای که کاربران می بایست  هنگام استفاده از اسکوتر برقی به آن توجه نمایند ، محلی است که قرار است در  آن اسکوتر را به حرکت درآورند .

اصولا هنگام خرید این قبیل از  دستگاه ها به مصرف کننده توصیه میشود که از آن در منزل و بر روی فرش  استفاده نکند زیرا در این حالت فشار زیادی به موتورهای موجود در چرخ های  اسکوتر برقی وارد میگردد و ضریب سوختن دستگاه به شدت بالا میرود.

اصولا موتور های تعبیه شده در  اسکوترهای هوشمند از نوع براشلس بوده که نیروی لازم برای به حرکت درآوردن  چرخ ها را از باتری تعبیه شده در درون اسکوتر دریافت میکند.

باتری این قبیل از دستگاه ها از  نوع باتری های درونی قابل شارژ بوده که پس از هربار استفاده و اتمام شارژ  آن، کاربران می بایست به کمک برق شهری آن را مجددا شارژ نمایند .

نکته ای که کاربران هنگام شارژ  مجدد اسکوتر باید به آن توجه نمایند این است که ۸۰ درصد نمونه های موجود در  بازار از قابلیت قطع برق پس از شارژ شدن کامل باتری برخوردار نمی باشند .  این موضوع بدین معناست که نباید اسکوتر را برای مدتی طولانی به شارژر وصل  نمود زیرا این امر آسیب های جدی و بعضا جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد  .

باتری این قبیل از دستگاه ها از  نوع باتری های درونی قابل شارژ بوده که پس از هربار استفاده و اتمام شارژ  آن، کاربران می بایست به کمک برق شهری آن را مجددا شارژ نمایند .

نکته ای که کاربران هنگام شارژ  مجدد اسکوتر باید به آن توجه نمایند این است که ۸۰ درصد نمونه های موجود در  بازار از قابلیت قطع برق پس از شارژ شدن کامل باتری برخوردار نمی باشند .  این موضوع بدین معناست که نباید اسکوتر را برای مدتی طولانی به شارژر وصل  نمود زیرا این امر آسیب های جدی و بعضا جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد  .

چند نمونه از بهترین مارک‌های اسکوتر برقی :
• اسکوتر آی لایف:
یکی از مارک های با کیفت اسکوتر برقی که باتری و برد مرغوبی دارد و شاهد حداقل خرابی در این مارک از اسکوتر بوده اند.
• اسکوتر اسمارت بالانس:
یکی از انواع اسکوترهای با کیفیت،  مارک اسمارت بالانس است. در خرید این اسکوتر برقی باید به اصل و اورجینال  بودن آن دقت کرد چون نوع تقلبی و کپی شده آن به بازار ایران راه یافته است.
• اسکوتر ناین بات شیائومی مینی پرو:
این مارک در مقایسه با دیگر مارک  های معتبر و گوناگون دارای کیفیت بالایی بوده و در ابتدا با نوع دسته دار  حضور خود را در بازار ایران اعلام کرد.
• اسکوتر اف اسپید:
این نوع از اسکوتر برقی شامل مدل های متنوعی بوده در دو نوع بدون دسته و دسته دار به بازار این راه یافت.
در هنگام خرید اسکوتر برقی باید از اصل و اورجینال بودن آن اطمینان حاصل کنیم چون جدیدا در بازار، اسکوتر های تقلبی مشاهده شده است.
راه های پی بردن به اصل و اورجینال بودن اسکوتر با مارک اف اسپید:
• حک شدن نماد اف اسپید در پشت شارژر
• حک شدن نماد اف اسپید پشت ریموت کنترل اسکوتر
• حک شدن نماد اف اسپید روی چعبه و چرخ ها
بقیه برند ها متفرقه بوده و تنها می‌توان از روی مشخصات فنی و گارانتی و خدمات پس از فروش به مناسب بودن آن‌ها پی برد.

نکات مورد توجه در خرید اسکوتر برقی

 1. موقع خرید این دستگاه باید به  توانایی دستگاه مورد نظر در مورد میزان نگه داری شارژ باتری توجه کرد.  باتری شرکت ال جی و یا سامسونگ بهترین باتری برای اسکوتر هستند.
2. بسیاری از افراد خواهان دستگاه  هایی هستند که در عرض زمان کوتاهی شارژ شودت، زمان زیادی شارژ خود را نگه  دارد و بتوان از آن بیشتر استفاده کرد مثلا اسکوترهایی که باتری36 ولت 4400  میلی آمپر را دارند می‌توانند تقریبا 2 ساعت شارژ را نگه داشته و به کار  خود ادامه دهند.
3. هنگام خرید اسکوتر برقی مهم ترین کار دریافت کارت گارانتی است حتی اگر دارای شرط و شروطی باشد.
4. اسکوتر های برقی جز وسیله های  الکتریکیمحسوب می‌شوند و حتی در صورت با کیفیت بودن اسکوتر نیز احتمال  خرابی آنها وجود دارد بنابراین با دریافت گارانتی تا حدودی خیالتان راحت  خواهد بود.
5. در موقع خرید اسکوتر برقی با نوع  2 بردی و 3 بردی آن روبه رو خواهیم شد. که نوع 2 بردی اغلب دچار آتش سوزی  می شود بنابراین نوع 3 بردی آن بهتر است.
6. با دیدن شکل ظاهری اسکوتر برقی نمی توان به 2 بردی یا 3 بردی آن پی برد بنابراین بهترین راه، خرید از نمایندگی های رسمی است.

7. اسکوترهای برقی لوازم جانبی ندارند.
8. ریموت اسکوترها جز لوازم جانبی نبوده و در صورت دزدیده شدن دستگاه، می توان از راه دور اسکوتر را قفل کرد.

معنای دو برد و سه برد در اسکوتر برقی چیست ؟

اسکوتر هوشمند دوبورد دارای دو  بورد جایروسکوپ برای هر لاستیک است که این بوردها به طور مستقیم به باطری  وصل می‌شوند و دلیل آتش گرفتن باتری در این مدل اسکوترهای برقی ها هم همین  مسئله می‌باشد. البته کیفیت بد باتری هم می تواند دلیل این موضوع باشد
در اسکوتر هوشمندی با بورد ۳ تکه، دو بورد برای تعادل و یک بورد اصلی برای پردازش و تغذیه در نظر گرفته شده‌است.
نمی‌توان از روی ظاهر اسکوتر متوجه  این قضیه شد و فقط باید به فروشنده اعتماد داشته باشید یا اینکه از جای  معتبر بخرید یا از نمایندگی رسمی بخرید.
در هر صورت بد نیست که بدانید قیمت اسکوتر سه‌بورد بیشتر است.
در آینده باید منتظر پیشرفت‌های بیشتری در مورد اسکوتر باشیم و ببینیم چه تجهیزات جدیدتری بدان اضافه می‌شود.

آیا استفاده از اسکوتر برقی قانونی است؟

اگر چه شناسایی دقیق این دستگاه  ها بسیار دشوار است، اسکوترها در سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده به شدت محبوب  شدند، در عین حال با افزایش سوالات زیادی درمورد نحوه قانون گذاری آن ها  مواجه شدند.
پس قانونی هستند ؟
این بستگی به جایی دارد که زندگی می کنید و این باعث شد بسیاری از مردم شروع به پرسش از خرید خود کردند.
در حال حاضر، نیویورک سیتی و  کالیفرنیا تنها مکان های ایالات متحده هستند که محدودیت هایی برای این  اسکوتر ها وجود دارد. شهر نیویورک استفاده از آن را به طور کامل ممنوع کرده  است.
با این حال، طرفداران آن ها در حال  تلاش برای حذف چنین محدودیت هایی هستند. در کالیفرنیا هر کدام از افراد زیر  ۱۶ اجازه استفاده از اسکوتر را ندارند.
دولت همچنین محدودیت های سرعت را  برای سوارها محدود کرده و استفاده از آنها را به خطوط دوچرخه سواری محدود  کرده است. سواران نیز باید کلاه محافظ بر سر بگذارند.
در حالی که در اکثر مناطق ایالات  متحده در حال حاضر هیچ کمکی در مورد ایمنی مورد نیاز برای اسکوترها وجود  ندارد، همیشه هنگام استفاده از یک وسیله موتوری، احتیاط لازم است. برای  جلوگیری از آسیب ، سواران باید از کلاه محصوص، پد زانو، پد آرنج و مچ بند  استفاده کنند.
اسکوترها در بسیاری از کشورها در  سراسر جهان محدود شده اند. اگر چه قوانین متفاوتی در کشور ها و شهر های  مختلف وجود دارد، اما استفاده از آن ها به طور فزاینده افزایش یافته است.  قوانین مربوط به این اسکوتر های در کشورها زیر وجود دارد:
آلمان، انگلستان، ولز، هلند، اسکاتلند، استرالیا، هنگ کنگ، کانادا

گارانتی اسکوتر برقی

فعلا این محصول دارای گارانتی نمی‌باشد. در بعضی موارد هم که  برگه‌ی گارانتی به شما داده می‌شود شرط و شروطی برای دادن آن اعمال می‌شود،  خدمات پس از فروشی هم که به شما داده می‌شود چندان جذاب نیست ولی به  هرصورت از هیچ چیز بهتر است.

قیمت اسکوتر برقی در ایران
در حال حاضر، قیمت اسکوتر برقی در ایران با توجه به سایز و امکانات و کیفیت آن از  1میلیون و 100 هزار تومان شروع شده و تا 25 میلیون و پانصدهزارتومان می‌رسد، علت تفاوت قیمت همان‌گونه که مشهود است به مارک ، مدل ، تجهیزات  استفاده شده در ساخت آن و صد البته محلی که از آن خرید خود را انجام می‌دهید بستگی دارد.

تهیه و تنظیم: وبلاگ فروشگاه بازیشاد

https://bazishad.com