پاپاترول (paw patrol) یا سگ‌های نگهبان برنامهٔ تلویزیونی و انیمیشنی است که در کانادا برای اولین بار شروع به پخش شد. کارتون سگ‌های نگهبان برنامه‌ی تلویزیونی توسط اسپین مستر و با همکاری گورو استودیو (Guru Studio) تولید شده است. محبوبیت این انیمیشن در کانادا و امریکا و  حتی ایران نیز در اوج خود قرار دارد. کارتون سگ‌های نگهبان برنامه‌ی تلویزیونی خود را از شبکه تلویزیونی نیکلودئون امریکا آغاز  نمود و توانست در مدت زمان کوتاهی به شهرت جهانی دست یابد. کارتون پاوپاترول از سال ۲۰۱۳ در حال پخش می‌باشد و همچنان طرفداران زیادی در سراسر  دنیا دارد.


موضوع داستان کارتون 

سریال انیمیشنی پاپاترول داستان یک پسر جوان به نام رایدر است که رئیس بخش سگ‌های امداد و نجات می‌باشد. این بخش پاوپاترول نام  دارد. در هر قسمت، سگ‌های قهرمان به مأموریت‌های مختلف می روند و با قدرت خود جان کسی را نجات می‌دهند. هر یک از سگ‌ها توانایی و مهارت خاص خود را دارند، یکی آتشنشان، دیگری افسر پلیس و یکی دیگر خلبان است. همه سگ‌ها دارای یک کوله‌پشتی هستند که به آنها  پاپ پکس (pup packs) می‌گویند. درون کوله ها هم ابزارهای مورد نیاز هر یک از سگ‌ها قرار دارد. کارتون سگ‌های نگهبان دارای دوبله فارسی نیز می‌باشد.

آنها در ماموریت‌ها برای محافظت از جامعه ساحلی خلیج ماجراجویی و مناطق اطراف آن همکاری می‌کنند. هر سگ بر اساس حرفه‌های خدمات اضطراری، مانند یک آتش نشان، یک افسر پلیس و یک خلبان هواپیما، مهارت خاصی دارد. همه آنها برای انجام مأموریت خود در خانه‌هایی که به خانه‌های شخصی تبدیل می‌شوند تبدیل می‌شوند و به وسایل نقلیه سفارشی یا "مردمک" تبدیل می‌شوند. آنها همچنین مجهز به کوله‌پشتی موسوم به "بسته توله سگ" هستند که حاوی ابزاری است که مربوط به شغل توله سگ‌ها است.
Spin Master این نمایش را به عنوان امتیاز رایانه رسانه‌ای توسعه داده و مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌های مداوم را بر اساس آن منتشر کرده است. فروش اسباب بازی PAW Patrol میلیون‌ها دلار درآمد برای شرکت ایجاد کرده و حضور Spin Master را در بازار اسباب‌بازی‌های کودکان افزایش داده است. این نمایش و محصولات مرتبط با آن جوایز و نامزدهای مختلفی از انجمن‌هایی مانند آکادمی سینما و تلویزیون کانادا و آکادمی علوم و هنرهای تلویزیونی دریافت کرده‌اند.
در 19 فوریه سال 2020، این سریال برای فصل هشتم و با 26 قسمت نیم ساعته تمدید شد. در 18 فوریه 2021، این سریال برای فصل نهم تمدید شد. یک فیلم سینمایی نمایشی با عنوان PAW Patrol: The Movie نیز در تاریخ 20 آگوست 2021 یا حدود آن اکران شد.

هر قسمت از سگهای نگهبان PAW Patrol از الگوی مشابهی پیروی می‌کند و دارای موضوعات متعددی است. قسمت‌ها به طور معمول با صحنه‌ای باز می‌شود که سگ‌ها زندگی روزمره خود را نشان می‌دهند و اغلب با اسباب‌بازی‌های سگ بازی می‌کنند یا در زمین بازی محلی مشغول فعالیت هستند. رایدر، پسر ده ساله‌ای، با دریافت تماس برای کمک یا دیدن وضعیت خود به او توصیه می‌شود که مشکلی ایجاد کند. بیشترین تماس گیرنده وی یک زیست‌شناس دریایی مستعد حادثه به نام Cap'n Turbot است که اطلاعات زیادی در مورد حیات وحش Adventure Bay دارد. رایدر همیشه از طریق برچسب‌های حیوان خانگی چشمک زده خود به سگ‌ها آگاه می‌کند. اعضای تیم به پایگاه خود، Lookout گزارش می‌دهند و وارد آسانسور آن می‌شوند. مارشال به طور معمول آخرین بار می‌آید و باعث یک اتفاق ناخوشایند طنزآمیز می شود که سگ‌های دیگر را با بلند شدن آسانسور می‌خنداند. وقتی به طبقه آخر می‌رسند، خودشان را در یک ردیف مرتب می‌کنند. چون رایدر به توله سگ‌ها می‌گوید چه اتفاقی افتاده است، چیس اعلام کرد تیم آماده عمل است. او چندین نفر از اعضای تیم را انتخاب می کند، به طور معمول دو پاسخ دهنده اول، برای کمک به حل هر مشکلی که پیش آمده است. آنها با سرسره به سمت وسایل نقلیه خود سوار می‌شوند و ماموریت خود را به پایان می رسانند. وقتی کار آنها تمام شد، رایدر عبارت خود را می‌گوید: "هر وقت به مشکلی رسیدید، فقط برای کمک فریاد بزنید!"، و توله سگ‌ها را تبریک می‌گوید.

اسم سگ‌های نگهبان

اسم شخصیت های حیوانی

  1. چیکالتا (Chickaletta) : مرغ
  2. والی (Wally) : فوک

اسم شخصیت های انسانی

  1. رایدر : رئیس بخش سگ‌های نگهبان
  2. جیک
  3. یامی کشاورز
  4. هامدینگر : شهردار
  5. تاربوت : پسر ماهی‌گیر و زیست شناس
  6. مایر گودوی

اسم سگ های نگهبان

مارشال

سگ  آتشنشان مارشال سگ آتشنشان گروه امداد و نجات سگ‌های نگهبان است. مارشال خیلی شجاع و پر شر و شور است اما گاهی کمی دست و پا چلفتی و البته بامزه می‌شود. مارشال فقط پنج سال سن دارد اما برای مأموریت‌های بزرگ همیشه آماده است.

چیس

سگ پلیس چیس نقش سگ پلیس را به عهده دارد. چیس یک سگ زرنگ و باهوش و از نژاد شفرد آلمانی است. او حس بویایی خیلی قوی دارد اما به بوی گربه‌ها حساسیت دارد. سگ نگهبان چیس فقط هفت سال سن دارد.

راکی

سگ باهوش راکی شش سال دارد و پر از ایده‌های خلاقانه است. او از حمام کردن خوشش نمی‌آید و به هیچ وجه دوست ندارد خیس شود. هر جا و در هر مأموریتی سگهای نگهبان با مشکل مواجه شوند، راکی راه حل را با هوش بالای خود پیدا می‌کند.

زوما

سگ نجات آبی زوما یک توله سگ پنج ساله بسیار شاد و سرحال است که برعکس راکی عاشق آب است. از این رو سگ امداد ساحلی است و در تیم سگهای نگهبان مسئول نجات آبی است. یکی از سرگرمی‌های او این است که با سگ‌های خیلی جدی‌تر شوخی  می‌کند.

اسکای

سگ شجاع سگ نگهبان اسکای یک توله سگ باهوش و جذاب است که سگ‌های بزرگتر از خود را خیلی اذیت می‌کند و سربه‌سر آنها می‌گذارد. اما سگی جسور، بی‌باک، چابک و سریع است. اسکای عاشق اسنوبورد است و وقتی که مأموریتی در کار نباشد اوقات فراعت خود را به این ورزش و بازی های ویدئویی می پردازد.

اورست

سگ کوهستان

رابل

سگ بامزه


عروسک و اسباب بازی سگ های نگهبان

اسپین مستر فعالیت بر روی سگ‌های نگهبان را با برنامهٔ تلویزیونی آغاز نمود. با  محبوب شدن شخصیت‌های انیمیشن سگ‌های نگهبان قدم در تولید اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌های پولیشی سگ‌های نگهبان گذاشت. درآمد سالانه حاصل از فروش این محصولات چندین میلیون دلار در سال می‌باشد. نکته جالب‌تر این است که اسپین مستر به لطف تولید انیمیشن و عروسک سگ‌های نگهبان توانسته است جوایز گوناگونی را به دست آورد. از جمله این جوایز می‌توان به جایزه آکادمی سینما و تلویزیون کانادا و آکادمی علم و هنر تلویزیون اشاره کرد. در فروشگاه بازیشاد می‌توانید انواع عروسک و اسباب‌بازی پولیشی و پلاستیکی سگ‌های نگهبان چیس سگ پلیس، مارشال، راکی، زوما، اسکای و رایدر را مشاهده کنید. کافی است روی عنوان "عروسک و اسباب بازی سگ های نگهبان" بالا  کلیک کنید.


تهیه و تنظیم: وبلاگ فروشگاه بازیشاد