شاید فکر کنید ماشین کنترلی یک ماشین اسباب بازی است اما اینطور نیست!  سنین مختلف، کوچک و بزرگ از ماشین کنترلی استفاده می کنند. از آنجایی که  خیابان ها مکان مناسبی برای رانندگی با سرعت بالا نیست، کسانی که عاشق  مسابقه دادن هستند با داشتن ماشین کنترلی میتوانند به آرزوی خود برسند.  ماشین کنترلی ها انواع مختلف دارند . قدرت موتور و سرعت متفاوت برای مکان  ها و کابردهای مختلف مانند ماشین مسابقه‌ای، ماشین آفرود، ماشین مخصوص رفتن  داخل آب و ….

این وسیله هم اگر درست و صحیح استفاده شود و اصول نگهداری آن را به  درستی رعایت نکنید ، دچار مشکل های متعددی می شود. در این مقاله سعی کردیم  این مشکلات و دلایل آن را برای شما توضیح دهیم تا با این خرابی ها روبه رو  نشوید. در ادامه با ما باشید.

ماشین کنترلی شارژی کد 800286

ماشین شارژی؛ این محبوب دوست داشتنی!

ماشین کنترلی ها و ماشین شارژی ها در زمره دوست داشتنی ترین اسباب بازی  های کودکان هستند. کودکان از محدودیت و مرز بی زارند و بنابرین  اسباب بازی  هایی که عاری از سیم باشند و با دخیره برق در باتری تعبیه شده در خودشان  از اتصال به منبع تغذیه و برق شهری بی نیاز باشند امتیاز بالایی در قلب  کودکان به دست می آورند. ماشین شارژی ها تجربه ای فراتر از بازی های  کامپیوتری به کودکان می دهند. آن ها میتوانند سرعت را به چشمان خود نظاره  کنند و با دستان خود میزان آن را کنترل کننند. لمس سرعت!

مشخصات،قیمت و خرید ماشین کنترلی mz 2837 | فروشگاه تخصصی چرخ‌دنده

چرا هر چی که خوبه زود تموم میشه؟!

بسیاری از ما تجربه خرید ماشین شارژی های گران قیمت و حرفه ای را داشته  ایم که به دلیل دلبری وضف ناپذیرشان در پشت ویترین های اسباب بازی فروشی ما  را وسوسه به خریدنشان کرده اند و بهای بالایی را هم برای خرید آن ها  پرداخته ایم. قیمت برخی از این ماشین های شارژی تا 10 میلیون تومان هم  میرسد. اما حتی اگر چنین قیمت هم بابت یک ماشین شارژی پرداخت کنیم باز هم  خطر خرابی زودرس از آن دور نمی شود. واقعیت آن است که ماشین شارژی ها چه  پنجاه هزار تومن باشند چه 10 میلیون، همگی به تعبیر ایلیاد و اودیسه یک  پاشنه آشیل و به تعبیر شاهنامه یک چشم اسفندیار و به قول خودمانی یک نقطه  ضعف دارند. که اگر آن را ندانید تنها جیب کارخانه های اسباب بازی را پرپول  میکنید! اما آن نقطه ضعف چیست؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.

خرید انواع ماشین کنترلی بی سیم و شارژی در ایران - Iranibazi
نقطه ضعف ماشین‌های شارژی چیست؟

ماشین های کنترلی و ماشین های شارژی همگی در داشتن یک عنصر مشترکند:  باتری! در اکثر موارد طول عمر یک ماشین شارژی به عمر باتری آن وابسته است.  امروزه اکثر ماشین های شارژی دارای باتری داخلی هستند که کارخانه به صورت  پیش فرض آن را داخل اسباب بازی جاسازی کرده. باتری ها دارای محدودیت در سیکل های مصرف هستند. اما سیکل مصرف چیست؟ به هر دوره پر شدن و خالی شدن باتری اصطلاحاً  یک سیکل مصرفی گفته می شود. اما اینکه سیکل مصرف هر باتری چقدر است واقعاً  قابل پیش بینی نیست. و بسته به نگهداری شما از آن باتری میتوانند تا هزاران  بار شارژ شود. خود من یک جفت باتری قلمی 1.2 ولتی دارم که از سال 1385 از  آن استفاده میکنم و تا به امروز که بهار سال 1399 است این باتری کماکان  برای من کار میکند. اما اینکه عمر این باتری طولانی شده بی دلیل هم نیست.  در ادامه راز آن را برای شما می گویم.

RC Leading 1/12 R/C Sneak Truggy - Yellow | Buy Online in South Africa | takealot.com

چه کنیم تا اسباب بازی های شارژی بیشتر عمر کنند؟

ابتدا با پاسخ کوتاه شروع میکنم: «شارژ و دشارژ!» بله! نسخه تجویز من  همین قدر کوتاه است. اسباب بازی های شما باید دائم در حال شارژ شدن و خالی  شدن شارژشان باشند. به عبارتی این سیکل ها باید پی در پی اتاق بیفتد.  بنابراین لازم است حداقل هفته ای یکباری اسباب بازی شما شارژ شود و در همان  هفته شارژ آن نیز خالی گردد. خساست به خرج دادن در شارژ باتری و استفاده  از آن اینجا اتفاقاً کاملاً مضر است. در کارکشیدن از باتری های اسباب بازی  های خود بی نهایت سخاوتمند باشید. کار بیشتر = عمر بیشتر.

RC Cars | RC Trucks | Traxxas

توقف بی رویه هرگونه باتری در داخل کنترل ماشین کنترلی ممنوع!

باتری کنترل ماشین کنترلی نباید مدت زیادی در آن بماند. بعد از هربار  استفاده از کنترل ماشین کنترلی، باتری های آن را تخلیه کنید. باتری در صورت  زیاد ماندن در داخل کنترل فاسد می شود و محل اتصال قطب های باتری نیز  سولفاته می بندد. پس بعد از هربار بازی با اسباب بازیتان در اسرع وقت باطری  های کنترل آن را خارج کنید.

HobbyTown

اگه دوسم داری هلم نده!

ماشین های شارژی هل دادن را دوست ندارند. هل دادن ماشین شارژی آسیب جدی به  چرخ دنده های آن وارد میکند و آن را خیلی زود مستهلک و از کار افتاده می  کند. اگر میخواهید گذر ماشین اسباب بازی شارژیتان به این زودی ها به  تعمیرگاه اسباب بازی نیفتد آن را هل ندهید و بگذارید با نیروی باتری و توان  الکتریکی خود کار کند. گاهی پیش می اید که فرزندتان را به پارک می برید تا  سوار ماشین شارژی خود شود و کمی رانندگی و تفریح کند. اما ناگهان متوجه می  شوید که باتری ماشین رو به اتمام است و ماشین دیگر توان حرکت ندارد. در  این موارد از هل دادن ماشین تا منزل جداً خودداری کنید و ماشین را با یک  وسیله نقلیه تا منزل ببرید.

HobbyTown

یه کمی واسه این حرفا دیر شده، ماشین شارژیم خراب شده.

بسیار از این بابت متاسفیم. اما امیدواریم با به کاربستن این نکات و  توجه به اون ها در آینده شاهد طول عمر بیشتری برای اسباب بازی های دوست  داشتنی تون باشید.

fast rc cars under $50 Cheaper Than Retail Price> Buy Clothing, Accessories and lifestyle products for women & men -

 • روشن نشدن ماشین کنترلی

یکی از علت های مهم که بیشتر مواقع اتفاق می افتد، از کار افتادن باطری  ماشین کنترلی است که بر اثر شارژر کردن نامناسب یا استفاده نکردن از ماشین  کنترلی برای مدت طولانی ، اتفاق می افتد.

علت دیگر، روشن نشدن ماشین کنترلی ها می تواند خرابی مدار آن باشد که  اغلب بر اثر آب خوردگی و یا حتی کثیفی، ضربه خوردگی شدید و … اتفاق می  افتد.

RGT Rc Crawler 1:10 Scale 4wd RC Rock Cruiser 313mm Wheelbase Crawler RTR 4x4 Waterproof RC Car Off Road Monster Truck 86100 Upgrades: Amazon.ca: Toys & Games

 • ماشین کنترلی روشن می شود اما هیچ حرکتی نمی‌کند

علت این خرابی، هم از مدار ماشین و هم از کنترل آن می تواند باشد. که بعد از بررسی و عیب یابی توسط افراد متخصص مشخص می شود.

ماشین کنترلی شارژی ۴ کانال Phantom Crazon مدل 1/32 Mini RC Racing

 • ماشین کنترلی به سمت راست و چپ حرکت می کند ولی جلو و عقب نمی رود

سوختگی موتور ماشین و یا شکستگی چرخ دنده های متصل به موتور عقب ماشین  از دلایل بروز این مشکل در ماشین کنترلی ها می باشد. گاهی اوقات مشکل مدار  هم می تواند یکی از دلایل باشد چون باید مدار به موتور فرمان ارسال کند که  اینکار انجام نمی شود و حرکت جلو به عقب انجام نمی شود.

RGT RC Crawler 1/10 Scale 4WD RC Rock Crawler Carbon Fiber Frame 2.4GHz RC

 • حرکت نکردن ماشین به سمت راست و چپ

یکی از ایرادهای رایج در ماشین کنترلی ها ، حرکت نکردن ماشین به سمت  راست و چپ است در صورتی که به جلو و عقب حرکت می کند. این مشکل چند دلیل می  تواند داشته باشد که در زیر نام برده ایم:

 1. ضربه شدید به جلوی ماشین
 2. از کار افتادن موتور گیربکس
 3. شکستگی چرخ دنده های داخل گیربکس
 4. فرمان ندادن مدار به قسمت گیربکس

ماشین شارژی BMW مدل ۸۸۸۸ گهواره ای - آریاکید - فروشگاه آنلاین اسباب بازی و کالای کودک

تهیه و تنظیم: وبلاگ بازیشاد