تاثیر بازی با لگو بر هوش و رشد مهارت های کودک چیست؟

اگر لگو بازی مورد علاقه کودک شما است، حتما این سوال برایتان پیش  آمده است. همانطور که در مقالات قبلی نیز اشاره کرده‌ایم بازی کردن و  استفاده از اسباب بازی های مختلف می تواند به رشد و تقویت مهارت های همه  جانبه کودک کمک نماید. بنابراین بهتر است اسباب بازی هایی را برای کودکان  خود انتخاب کنیم که بتوانند در این زمینه سودمند باشند.

گو اسباب بازی است که این روزها در میان کودکان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. آنها در بازی لگو زمان را از یاد می برند و ساعت‌ها با آن مشغول می شوند. به راستی چرا این بازی برای کودکان خسته کننده نیست؟ چه چیز این بازی تا این حد برای آنها جذابیت دارد؟ مسلما صرف چنین وقت زیادی روی عملکردهای مختلف کودک تاثیر گذار است.

فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان

اسباب بازی لگو lego چیست؟

لگو (به دانمارکی: LEGO) نام تجاری نوعی  اسباب‌بازی است که توسط گروه لگو در شهر بیلوند دانمارک تولید می‌شود. واژه  lego برگرفته از کلمه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. این کلمه به  معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم هست. محصولات لگو شامل قطعات کوچک رنگارنگ  (اصطلاحاً آجرهای لگو) عموماً کائوچویی یا پلاستیکی است که می‌توان آنها را  به یکدیگر متصل کرد و اجسام گوناگونی ساخت. این اجسام شامل مدل‌های ساده  مانند خانه و قطار و کشتی یا مدل‌های پیچیده‌تر مانند ماشین‌های شامل  جعبه‌دنده و موتور و سیستم‌های پنوماتیک هستند.

 در این نوع بازی، کودک وقت بسیاری را صرف  ساختن شکل دلخواهش می‌کند. البته اهمیت و جذابیت خاص این بازی در آن است که  برای کودکان جنبه تکراری و خسته کننده ندارد و به وسیله قطعات لگو  می‌توانند بی‌نهایت اشکال مختلف و جدید بسازند. همین ساختار نیافتگی بازی  لگو باعث شده تا لگوها مورد توجه و علاقه کودکان و نوجوانان بسیاری قرار  بگیرند.

  فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان 

تعریف سن مشخص بازی با لگو برای کودکان:

لگو بر اساس سن کودکان دارای مدل های  مختلف است و همچنین لگوها در سایزهای مختلفی وجود دارد و برای کودکان زیر 3  سال لگوهایی که سایز بزرگی دارند به خاطر رنگی بودن آن مناسب است ولی در  صورتی که کودکتان زیر ۳ سال سن دارد، از لگو که قطعات کوچک دارند جدا  خودداری کنید، چرا که در این سن کودکان از راه دهان ارتباط را می‌آموزند و  ممکن است برای شناخت هر چیزی، آن را در دهانشان قرار دهند.

 بازی با لگو محدودیت سنی  ندارند و حتی بزرگسالان هم میتوانند با لگو بازی کنند. هر چه سن کودک شما  بیشتر باشد، لگو پیشرفته تر شده و قطعات آن کوچک تر می شود. برعکس هر چه سن  کودک کمتر باشد قطعات الگو بزرگتر شده و تعداد آنها کمتر می‌شود.

  فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان 

اثرات بی نظیر بازی با لگو در آینده شغلی کودکان:

بازی‌های کودکی تاثیر بسزایی در شکل‌گیری  مهارت‌های محیطی افراد دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های افراد  در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند.

 مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته  است. و همچنین تحقیقات نشان می دهد که بیش از 60 درصد بزرگسالانی که در  مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می کنند خانه سازی با لگوها از بازی  های مورد علاقه شان بوده است.

 هیچ کودکی با بازی با لگوها ساختمان سازی  زاد نمی گیرد ولی ممکن است یاد بگیرد چطور آنها را روی هم قرار بدهد تا  ستون ها و بدنه محکمی بسازد. بیشتر بحث اعتماد به نفس و آشنایی است تا  مهارت اندوزی.

  فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان 

فواید بازی با لگو برای کودکان:

1- لگو، به بچه‌ها یاد می‌دهد که سه‌بعدی فکر کنند.

2- لگو، در یادگیری زبان دوم، به کودکان کمک می‌کند.

3- لگو، باعث تقویت مهارت‌های ارتباطی و طرز تفکر نقادانه می‌شود.

4- لگو، کودکانی خلاق و خوش‌فکر، بار می‌آورد.

 5-  به هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می شود.

6- موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.

7- لگو سبب تقویت قدرت بیان و داستان‌سازی نیز می‌شود

8- آزادی عمل در بازی باعث می‌شود کودک  دست به خلاقیت و ابتکار بزند و چیزهای جدید بسازد که در رشد خلاقیت و  توانایی‌های ذهنی او بسیار مؤثر است.

- کودک با ساخت اشکال هندسی با مفاهیم هندسی آشنا می‌شود.

10- بازی با لگو قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک را افزایش می‌دهد.

11-زمینۀ تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می آورد.

12- بازی با لگو مفاهیم بسیاری به فرهنگ  لغت کودکان اضافه می‌کند و از طریق این بازی، کاربرد لغات را به طور محسوس  در زندگی مشاهده می‌کنند.

 13- وقتی کودک در اتصال قطعات موفق می شود و چیزی می سازد، احساس غرور و پیروزی می کند که در اعتماد به نفس کودک بسیار مؤثر است.

14-  لگو، اصول مکانیک را به کودک می‌آموزد.

15- لگو باعث افزایش بهره هوشی و توانایی حل مسئله در کودک است

16- لگو باعث تمرکز بیشتر در دیگر موارد زندگی میشود

17- به اشتراک گذاری نحوه ساخت و در کنار هم قراردادن لگوها و مشارکت در کار گروهی مهم‌ترین اصل در اسباب‌بازی فکری لگو است.

فواید بازی لگو

 چگونه بهره بهتری از این نوع اسباب بازی ببریم؟

• با مشارکت خودتان کودکان را تشویق کنید.

• در بازی به اسباب بازی ها شخصیت بدهید.

• بازی با لگو را با زمان داستان گویی ترکیب کنید

• کودکان را با ساختن موارد خاص به چالش بکشید.

• ساختن مشارکتی را تشویق کنید.

• به یاد داشته باشید تخیل یک بخش باارزش بازی است.

 فواید بازی لگو

نکاتی که قبل از خرید لگو باید بدانید:

دنیای لگوها بسیار بزرگ است و لگو با مدل  ها و مضامین بسیار زیادی وجود دارد، قابل درک است که می توانید کمی احساس  غرق شدن کنید و واقعاً نمی دانید چه چیزی را انتخاب کنید. برای پیدا کردن  مدل مناسب، خواه برای فرزند خود باید معیارهای خرید زیر را در نظر بگیرید:

1- علائق کودک

2- سن کودک 

3- قیمت لگو 

4- رنگ‌های شیمیایی به کار برده شده در  اسباب‌بازی‌ها و لگو ها از جمله لگوها در دراز مدت می‌تواند باعث عوارض  خطرناکی همچون ناراحتی‌های کبدی، تنفسی و مسمومیت‌های خطرناک شود برای همین  بهتر است لگوهایی را خریداری نمایید که استانداردهای بهداشتی معتبر  برخوردار باشند و یا از برندهای معتبر و صاحب نام باشند.

آموزش دادن به کودک

اثرات بازی لگو شامل کمک به افزایش بهره هوشی و توانایی حل مسیله در کودک است. اما این اتفاق در صورتی می افتد که کودک  بتواند ارتباط موثری با این اسباب بازی برقرار کند. وقتی اولین لگو را در  اختیار کودک خود قرار می دهید بایستی یک آموزش اولیه به او بدهید. برای  مثال از کودک خود بخواهید تا ابتدا قطعات هم رنگ یا مشابه هم را جدا کند.  سپس به او آموزش دهید که چگونه این قطعات را به یکدیگر متصل کند. از آن پس  کودک را به حال خود بگذارید تا بتواند از قوه تخیل خود استفاده کند.

اگر کودک نتوانست قطعات را به درستی به  یکدیگر متصل کند، به طور غیر مستقیم او را راهنمایی کنید. وقتی کودک موفق  به ساخت شی خاص شد حتما راجب به آن شی از او سوال کنید. برای مثال ماشینی  که ساخته است چیست و چه کاری را انجام می دهد.

 فواید بازی لگو

آزمایشات سنجش فواید بازی لگو

محققان زیادی فواید بازی لگو را از طریق  پیاده سازی آزمایشات مختلف مورد بررسی قرار داده اند. از جمله این  آزمایشات ترغیب کودکان برای ۵ جلسه بازی  ۳۰ دقیقه ای با لگو مناسب سن  آن‌ها بود. پس از این جلسات و انجام تست های مختلف آنها متوجه شدند که  بهبود قابل توجهی در دقت و سرعت عمل کودکان حاصل شده است. همچنین مهارت‌  هایی چون رشد ذهنی، توانایی حل مسائل، قدرت بیان و توانایی همکاری و روابط  اجتماعی میان کودکان افزایش پیدا کرده است.

 در مطالعات دیگر که انجام شده است نیز  مشخص شد که کودکانی که به طور مداوم و در دوره های مختلف سنی خود با لگو  بازی می‌ کنند، هوش ریاضی و منطقی، استدلال تجسمی و فضایی آنها پرورش یافته  و رشد چشمگیری داشته است. مسلما این خصوصیت در آینده شغلی آنها بی تاثیر  نخواهد بود.

فروشگاه اسباب بازی بازیشاد

اکنون که با فواید بازی لگو آشنا شدید ممکن است که برای خرید لگو مناسب کودکتان ترغیب شده باشید. لگو یک اسباب بازی با کیفیت است که بایستی آن را  از نمایندگی های معتبر خریداری کنید. انواع مختلف اسباب بازی لگو را می  توانید در فروشگاه اینترنتی اسباب بازی بازیشاد پیدا کنید. تنوع لگو بر اساس گروه سنی و همچنین علایق کودکان از مزیتهای این فروشگاه است. ضمن اینکه این اسباب بازی از نوع وارداتی و یا ساخت داخل با قیمت های مختلفی در بازار عرضه می شود که فروشگاه بازیشاد با قیمت های کاملا مناسب انواع آن را  به مشتریان خود عرضه می کند.

جهت ورود به بخش آیتم های لگو فروشگاه بازیشاد اینجا کلیک کنید.

تهیه و تنطیم: وبلاگ بازیشاد