والدین بسیاری هستند که به دلیل ترس از  این مسئله از خرید اسباب بازی های جنگی برای کودکان خود خودداری می کنند و  به آنها اجازه بازی کردن با چنین اسباب بازی های را نمی دهند. این والدین  اعتقاد دارند که کودکان با بازی کردن با اسباب بازیهای جنگی در واقع خشونت  را یاد گرفته و کشتن برای آنها تبدیل به امری عادی می شود. این نگرانی به  خصوص در کشور آمریکا که داشتن سلاح گرم برای بزرگسالان قانونی است در میان  والدین رایج است.

 در این مقاله قصد داریم تا با بررسی نتیجه مطالعات صورت گرفته در این زمینه به درستی یا غلط بودن این باور پی ببریم.


اثرات اسباب بازی های جنگی

حقیقت آن است که کودکان در مورد اسباب  بازی های جنگی آنگونه که ما فکر می کنیم تصور نمی کنند. کودکان افرادی  قدرتمند نیستند و داشتن این اسباب بازی ها به آنها حس قدرت، مهم بودن و  قهرمان بودن می دهد. پس علاقه به بازی کردن با این اسباب بازی ها به این  معنی نیست که کودک ما تمایل به خشونت دارد. بلکه برای او بدین معنی است که  او در مبارزه با آدم بدها پیروز می شود و در نهایت قهرمان بازی و و نجات  دهنده انسان های ضعیف است.

اگر کودک شما در بازی خود نقش یک دزد  دریایی را دارد آیا به این معنی نیست که او وقتی بزرگ شود دوست دارد که یک  دزد دریایی شود؟ دزد دریایی در زندگی واقعی یک جنایتکار است، اما برای  کودکان صرفاً نقشی برای سرگرم شدن و بستری برای ماجراجویی و اکتشاف است.

بنابراین بازی کردن با اسباب بازی های  جنگی به اعتماد به نفس آنها می افزاید و در مورد کودکان کمرو و خجالتی به  آنها کمک می کند تا به ترس های خود غلبه کند.

در نهایت اگر شما حساسیت زیادی در مورد در اختیار گذاشتن اسباب بازی های جنگی برای کودک تان دارید بهتر است که بازی او را تماشا  کنید و در صورت دیدن  هر گونه پرخاشگری و یا رفتارهای خشونت آمیز، بازی او را متوقف کنید.

مطالعات انجام شده درباره اسباب بازی های جنگی

اسباب بازی های جنگی

 اما اگر بخواهیم به طور علمی تاثیر  اسباب بازی های جنگی بر رفتارهای کودکان را بررسی کنیم باید بگوییم که طبق  مطالعات انجام شده هیچ‌گونه نتایج قطعی در مورد بروز رفتارهای خشونت آمیز  با بازی کردن با اسباب بازی های جنگی به دست نیامده است.

از جمله این مطالعات تحقیقاتی است که  توسط دکتر میشائیل تامسون روانشناس کودک صورت گرفته است. او می‌گوید که  تاکنون در تحقیقات خود هیچگونه ارتباطی میان بازی کردن با اسباب بازی های  جنگی و اسلحه در کودکی و بروز خشونت در بزرگسالی را مشاهده نکرده است. او  این استدلال را کاملاً رد می کند و نظرات منفی که در این زمینه ارائه شده  است را کاملاً بی پایه و اساس می‌داند.

والدین مسئول بروز رفتارهای خشونت‌آمیز کودکان

 باید دقت داشته باشیم که بازی های جنگی  اصولاً برگرفته از سناریو انیمیشن ها و فیلم های مخصوص کودکان است.  سازندگان اسباب بازی ها اغلب تولیدات خود را بر اساس شخصیت های اسطوره ای  چون سوپرمن و بتمن، بازی های پلیسی، بازی های تخیلی چون جنگ ستارگان و هری پاتر می سازند.

هیچ کدام از این شخصیت ها رفتارهای منفی  و جنایتکارانه را به کودکان نمی آموزد. بلکه به آنها یاد می‌دهد که چگونه  از قدرت خود برای نجات دادن سایر افراد استفاده کنند. در واقع محوریت این  داستان ها و فیلم ها تقابل خوبی و بدی، محافظت از خود و دیگران، نجات دادن  زندگی انسان های ضعیف و در نهایت پیروزی خوبی بر بدی است.

بروز رفتارها و حرکتهای شرورانه در  کودکان ناشی از تربیت غلط والدین و پرورش آنها در بستر های ناسالم است. طبق  تحقیقات و آمار بدست آمده مشخص شده است که کودکانی که در جوامع ناسالم و  توسط والدینی با سابقه اعتیاد به مواد مخدر و توهم زا و یا عدم سلامت روانی  پرورش یافته اند دارای شخصیت های آسیب دیده هستند که ممکن است در آینده  باعث تبدیل آنها به افرادی خشن و جنایتکار شود.

PAYDAY 2: Weapon Color Pack 1 on Steam

نیاز کودک به اسباب بازی

در هر صورت ما باید بپذیریم که کودکان  پسر به طور ذاتی علاقه مند به بازی کردن با اسباب بازی های جنگی نظیر تفنگ،  ماشین جنگی، شمشیر، تیر کمان و غیره هستند. حتی اگر ما این اسباب بازی ها  را در اختیار آنها قرار ندهیم آنها از وسایل دیگری چون چوب به جای تفنگ  استفاده می کنند.

پس نباید از آنها انتظار داشته باشیم که مانند دختر ها تنها به بازی کردن با عروسک علاقه نشان دهند و یا اینکه به بازی کردن با اسباب بازی های آموزشی و فکری مثل لگو اکتفا  کنند. همه کودکان نیاز به تجربه دارند و در این زمینه استفاده از اسباب  بازی های سالم و بی خطر برای برطرف کردن نیازهای آنها ضروری است. بازی کردن  با اسباب بازی های جنگی در هر صورت بهتر از استفاده ابزار خطرناکی چون  سنگ، وسایل نوک تیز و برنده مثل چاقو به جای شمشیر است

Buy IndusBay® M41 Toy Gun for Boys, 24 Inches Long Army Style Sniper Toy  Gun with Laser Light ( 1000 BB Plastic Bullets Included) Online at Low  Prices in India - Amazon.in

اگر به دنبال اسباب بازی های بی خطر و  استاندارد برای کودکان هستید، فروشگاه اسباب بازی بازیشاد بهترین محل برای شماست. در  این فروشگاه انواع اسباب بازی های پسرانه و دخترانه برای رده های سنی  مختلف عرضه می شود. معمولاً کودکان به خرید جدیدترین اسباب بازی هایی که وارد بازار می شود، علاقه زیادی دارند. تنوع و بروز رسانی مطابق با  جدیدترین محصولات تولید شده از مزیت های این فروشگاه است که با قیمت های  مناسب به شما عرضه می شود.


تهیه و تنظیم: وبلاگ بازیشاد