۱. دوچرخه ثابت و اسپینینگ

۲. شباهت ها و تفاوت های بین بین دوچرخه ثابت و اسپینینگ

۳. مهمترین برتری اسپینینگ نسبت به دوچرخه ثابت

 

دوچرخه ثابت و اسپینینگ

مردم همیشه از شنیدن این موضوع که بین  دوچرخه ثابت و دوچرخه اسپینینگ تفاوت وجود دارد، شگفت زده می شوند. در واقع  کلاس های متداول دوچرخه سواری، ابتدا یک توصیفی از دوره ی اسپینینگ و  فواید آن به شما می دهند. البته برای اکثریت مردم این موضوع مهمی نیست و حس  می کنند تفاوت این دو فقط در کلمات آن ها است. تفاوت های نامحسوسی میان  این دو وجود دارد و دوچرخه ثابت و اسپینینگ در نوع دوچرخه، نوع تمرین و حتی  مربی با هم متفاوت اند. دوچرخه ثابت دستگاهی است که بدن شما را به چالش می  کشد و به کمک آن می توانید تمرینات هوازی و قلبی عروقی انجام دهید.

کلاس دوچرخه ثابت روی عضلات قلب و پاها کار  می کند.در کلاس دوچرخه ثابت، مربی یک فرد ماهر و با تجربه است که از طریق  مخلوط کردن تمریناتی مثل تپه نوردی، مسیر صاف، قله نوردی، تمرینات اینتروال  و… با یک موسیقی پر انرژی شما را تشویق به ورزش کردن می کند. اسپینینگ در  اوایل دهه ۸۰ میلادی توسط ورزشکار و هنرمند نظامی آمریکایی، جانی گلدبرگ  اختراع شده است. گلدبرگ برای مسابقات و مهارت های نظامی در آمریکا تمرین می  کرد. او حس می کرد که نیاز به یک روش و وسیله جدید دارد که به او این  امکان را بدهد تا در فصل سرما به راحتی تمرین کند. سپس او دوچرخه ثابت را  طراحی کرد که کاملا به او تجربه مشابهی از راندن یک دوچرخه واقعی را می  داد.

تفاوت میان دوچرخه ثابت و اسپینینگ

 بیشتر بدانید : فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

شباهت ها و تفاوت های بین دوچرخه ثابت و اسپینینگ

بیایید با شباهت های بین دوچرخه ثابت و اسپینینگ شروع کنیم.

  • هر دو وسیله در فضای داخلی استفاده می شوند (باشگاه و خانه).
  • هر دو وسیله ساکن هستند.
  • برنامه تمرینی با این وسایل به صورتی است که دوچرخه ها با چارچوب ریتم موسیقی هماهنگ میشوند و به تمرین می پردازند.

بیشتر بدانید :  فواید استفاده از دوچرخه ثابت برای بانوان

اما تفاوت هایی در دوچرخه ثابت و اسپینینگ  نیز وجود دارد. دوچرخه اسپینینگ بطور مخصوص شبیه دوچرخه های کوهستان طراحی  شده است. در واقع این نوع از دوچرخه ها قابلیت های زیادی در صندلی، دستگیره  ها، پدال ها و سطوح مختلف سختی در مقایسه با دوچرخه های ثابت دارند.  انعطاف پذیری و کارایی بالای این دستگاه باعث شده که پزشکان این وسیله را  برای هر دو گروه تازه کار و پیشرفته مفید بدانند. شما روی دوچرخه اسپینینگ  در موقعیت های مختلف احساس راحتی خواهید کرد. برخلاف دوچرخه های ثابت خانگی  که صندلی های عریضی دارند، صندلی های اسپینینگ راحت تر و استاندارد تر  هستند.

بیشتر بدانید :  چگونه دوچرخه ثابت خانگی ارزان بخریم؟ُ

مهمترین برتری اسپینینگ نسبت به دوچرخه ثابت

پدال های دوچرخه اسپینینگ برخلاف دیگر  تجهیزات ورزشی خانگی، سیستمی دارند که به چرخ دنده ها اجازه میدهد که  آزادانه به چرخند. حتی زمانی که شما پدال زدن را متوقف می کنید. پس تاندون  های شما باید به این ساکن بودن واکنش طبیعی نشان دهند و در طول زمان به  میزان پدال زدن شما اضافه شود و ساکن بودن شما را به حداقل مقدار ممکن  برسد. تاندون ها بخاطر مدل پدال های اسپینینگ، مشتاقانه تر کار می کنند.  بین دوچرخه ثابت و اسپینینگ روی گروه خاصی از ماهیچه ها کار کنید یا اینکه  چند گروه از ماهیچه های تان را درگیر کنید. به طور معمول زمانی که با  اسپینینگ تمرین می کنید، ضربان قلب شما بیشتر از موقعی است که با دوچرخه  ثابت ورزش می کنید. همچنین با افزایش دادن سرعت پدال زدن، کالری بیشتری هم  می سوزانید. یک برتری دیگر اسپینینگ ها، نوع ساخته شدن آنها است. این  دستگاه طوری طراحی شده که شدت سختی و استقامت آن شبیه دوچرخه های عادی است.  اسپینینگ ها یک زنجیر انتقال دارند که دردیگر دوچرخه های ثابت به چشم نمی  خورند. این نوار باریک معمولا از پارچه یا پلاستیک ساخته شده است. این  زنجیر انتقال باعث می شود حرکت دوچرخه های واقعی برای شما شبیه سازی شود.  اسپینینگ شبیه دوچرخه های مسابقه ساخته شده است و در باشگاه باید زیر نظر  یک مربی به تمرین با آن بپردازید و همچنین از وی بخواهید که میزان سرعت  دستگاه را بر اساس مبتدی یا حرفه ای بودن شما تنظیم کند.